دندانپزشک علل شکست ایمپلنت را شرح میدهد

دندانپزشک علل شکست ایمپلنت را شرح میدهد

در مقالات قبل تاریخچه ایمپلنت و اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت را شرح دادیم و همچنین مراحل جراحی ایمپلنت را نیز با هم مرور کردیم و در این مقاله به بررسی نکاتی می پردازیم که رعایت آنها در روند درمان ایمپلنت و به دست آوردن نتیجه مثبت از جراحی و همچنین بهبود سریع محل جراحی نقش بسزایی دارند . پس تا آخر مطلب با ما همراه باشید تا ببینیم چرا در برخی موارد جراحی ایمپلنت موفقیت آمیز نیست

 

 

نکات مهم درباره ایمپلنت :

 

بعد از فاز اول جراحی دندانپزشک ممکن است تعدادی آنتی بیوتیک و مسکن درد ، برای بیمار تجویز نموده ، دستورالعمل مشخصی  را برای بیمار معین نماید . توفیق نهایی درمان شدیدا وابسته به رعایت دستورات دندانپزشک می باشد . از هر عاملی که منجر به عفونت لثه می گردد باید پیشگیری شود ، برای این منظور رعایت بهداشت دهان کاملا صورت می یابد .

 

مواردی که لازم است بیمار رعایت کند عبارتست از : باید از تف کردن ، مکیدن یا سیگار کشیدن اجتناب کند ، زیرا این عوامل باعث کند شدن فرایند یکپارچه سازی می شود .

 

برای جلوگیری از آسیب بافت لثه از غذاهای نرم استفاده شود .

 

1 تا 2 هفته بعد از جراحی ، از تمیز کردن ناحیه ایمپلنت اجتناب کند . ولی در مورد سایر قسمت ها می تواند با دقت و به طور صحیح از مسواک و نخ دندان استفاده کند .

 

بعد از فاز اول جراحی دندانپزشک ممکن است تعدادی آنتی بیوتیک و مسکن درد ، برای بیمار تجویز نموده ، دستورالعمل مشخصی  را برای بیمار معین نماید . توفیق نهایی درمان شدیدا وابسته به رعایت دستورات دندانپزشک می باشد . از هر عاملی که منجر به عفونت لثه می گردد باید پیشگیری شود ، برای این منظور رعایت بهداشت دهان کاملا صورت می یابد .

عفونت ناحیه ایمپلنت دندانی :

 

این عفونت در زمان جراحی یا بازیابی تاج دندان ممکن است بروز یابد . بهداشت ضعیف دندان نیز می تواند منجر به عفونت گردد . در هر صورت بروز عفونت باعث تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت و پس زدن آن می شود .

 

سیگار کشیدن :

 

ریسک شکست درمان ایمپلنت با سیگار کشیدن فرد افزایش می یابد . زیرا باعث کم شدن جریان خون به ناحیه ایمپلنت شده ، در فرایند جوش خوردن اختلال ایجاد می کند . لذا بیشتر دندانپزشکان قبل از شروع درمان از بیماران سیگاری می خواهند اعتیاد خود را کنار بگذارند . در صورتی که بیمار سیگار نکشد و سلامت عمومی بالایی داشته باشد ، احتمال شکست درمان ایمپلنت بسیار کم خواهد بود.

 

وضعیت جسمانی :

این عفونت در زمان جراحی یا بازیابی تاج دندان ممکن است بروز یابد . بهداشت ضعیف دندان نیز می تواند منجر به عفونت گردد . در هر صورت بروز عفونت باعث تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت و پس زدن آن می شود .

 

میزان توفیق ایمپلنت در بیماران دارای وضعیت جسمانی خوب بسیار بالاتر از افراد دارای بیماری مانند دیابت و پوکی استخوان می باشد . میزان رشد و تولید استخوان با سیستم تغذیه خونی ناحیه ایمپلنت ارتباظ نزدیک دارد .

 

عدم موفقیت ایمپلنت

 

جراحی ایمپلنت در بیش از 98 درصد حالات با موفقیت انجام می شود . اما در برخی حالات ایمپلنت به استخوان جوش نمی خورد . تشخیص این مسئله در مرحله دوم جراحی ممکن است

 

دلایل عدم یکپارچگی ایمپلنت و استخوان عبارتند از :

 

نداشتن استخوان سالم و کافی : در این صورت ایمپلنت نمی تواند به صورت محکم بر روی استخوان قرار بگیرد .

 

مصرف مواد مخدر

 

ترومای جراحی

 

عفونت اطراف ایمپلنت

 

عدم رعایت بهداشت

دلایل عدم یکپارچگی ایمپلنت و استخوان عبارتند از : نداشتن استخوان سالم و کافی : در این صورت ایمپلنت نمی تواند به صورت محکم بر روی استخوان قرار بگیرد . مصرف مواد مخدر  ترومای جراحی  عفونت اطراف ایمپلنت عدم رعایت بهداشت

 

در برخی موارد نادر ، حساسیت به تیتانیوم نیز در عدم پذیرش ایمپلنت نیز موثر است

 

در سال های بعد از قرار گرفتن ایمپلنت ، برخی از مشکلات ممکن است بروز پیدا کند ، همانند دوره دندان طبیعی ، لثه اطراف ایمپلنت می تواند دچار عفونت باکتریایی یا آماس لثه گردد .

 

چنانچه این مشکلات درمان نشوند ، استخوان اطراف ایمپلنت تحلیل یافته ، ایمپلنت شل و لغزان می شود . در این صورت راهی جز خروج ایمپلنت باقی نمی ماند .

 

 

در سال های بعد از قرار گرفتن ایمپلنت ، برخی از مشکلات ممکن است بروز پیدا کند ، همانند دوره دندان طبیعی ، لثه اطراف ایمپلنت می تواند دچار عفونت باکتریایی یا آماس لثه گردد .  چنانچه این مشکلات درمان نشوند ، استخوان اطراف ایمپلنت تحلیل یافته ، ایمپلنت شل و لغزان می شود . در این صورت راهی جز خروج ایمپلنت باقی نمی ماند .  مشکل دیگری که با گذر زمان امکان بروز آن وجود دارد ، شکسته شدن قسمت پروتز دندانی و یا ایمپلنت می باشد . یکی از دلایل شکسته شدن ایمپلنت یا روکش ، کم شدن فاصله بین دندان هاست . در این حالت فشار دندان های جانبی منجر به شکستگی آن می گردد . یک پروتز شکسته قابل تعمیر است . در مورد ایمپلنت شکسته شده یا ایمپلنت ناموفق نیز با تعویض آن ، مشکل رفع خواهد شد.

 

مشکل دیگری که با گذر زمان امکان بروز آن وجود دارد ، شکسته شدن قسمت پروتز دندانی و یا ایمپلنت می باشد . یکی از دلایل شکسته شدن ایمپلنت یا روکش ، کم شدن فاصله بین دندان هاست . در این حالت فشار دندان های جانبی منجر به شکستگی آن می گردد . یک پروتز شکسته قابل تعمیر است . در مورد ایمپلنت شکسته شده یا ایمپلنت ناموفق نیز با تعویض آن ، مشکل رفع خواهد شد.

 

دیدگاه جدیدی بگذارید