ساخت داروی جدید برای درمان آب سیاه

بیماری گلوکوم یا آب سیاه بیماری است که به عصب های چشم آسیب رسانده و در نهایت منجر به کوری می شود ، به تازگی داروهایی در حال ساخت است که می تواند در درمان این بیماری اثربخش باشد

بیماری گلوکوم یا آب سیاه بیماری است که به عصب های چشم آسیب رسانده و در نهایت منجر به کوری می شود ، به تازگی داروهایی در حال ساخت است که می تواند در درمان این بیماری اثربخش باشد

دکتر حیدر امینی در بیست و چهارمین کنگره چشم پزشکی ایران با بیان اینکه درحال حاضر تلاش می شود اثربخشی این داروها افزایش یابد، افزود: ممکن است طی 2 سال آینده این داروهای جدید وارد بازار شود.

وی ادامه داد: در زمینه درمان بیماری گلوکوم همچنین روش های جراحی تازه ای ابداع شده که توانسته است افق تازه ای را در درمان این بیماری ایجاد کند.

آب سیاه بیماری است که می تواند سبب آسیب عصب بینایی و در نتیجه کوری شود. این بیماری در آغاز هیچ علامتی ندارد اما می تواند در طول چند سال سبب کاهش بینایی و کوری شود. درمان زودرس می تواند مانع پیشرفت بیماری و کاهش دید بیمار شود.

امینی در مورد راه های پیشگیری از بروز بیماری گلوکوم گفت: هنوز در سطح دنیا به علت هزینه بر بودن، بحث برنامه بیماریابی بیماری گلوکوم جایگاه مناسبی نیافته است تا بتوان از این راه مبتلایان به این بیماری را شناسایی و به موقع درمان کرد.

وی با بیان اینکه در ایران نیز این موضوع به علت اینکه آزمایش های تشخیصی مربوط به این بیماری گران قیمت است، هنوز عملی نشده است، افزود: تنها راه شناسایی این بیماری، پیدا کردن گروه پرخطر یعنی افرادی است که احتمال ابتلا به بیماری در آنها بیشتر است. 

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: هر چه سن بالاتر برود، احتمال ابتلا به بیماری گلوکوم بیشتر می شود. در اغلب انواع این بیماری زمینه توارث نقش زیادی دارد به همین دلیل افرادی که در بستگان نزدیک خود بیمار مبتلا به گلوکوم دارند، باید از لحاظ احتمال ابتلا به این بیماری بررسی و به صورت دوره ای و سالانه معاینه شوند. 

امینی افزود: علاوه بر این در افرادی که عینک هایی با نمره بالای دوربینی و نزدیک بینی استفاده می کنند، امکان ابتلا به گلوکوم بیشتر است. 

وی توضیح داد: از آنجایی که در اغلب موارد این بیماری تا مراحل پیشرفته، علامتی ندارد و اغلب بیماران از بیماری خود آگاهی ندارند معاینه دقیق از طرف چشم پزشک و تشخیص و درمان به موقع بیماری سبب پیشگیری از نابینایی می شود.

بیست و چهارمین کنگره چشم پزشکی ایران به همت انجمن چشم پزشکی ایران و با همکاری گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مشارکت چشم پزشکان داخل و خارج از کشور10 تا 13 آذر ماه سال جاری در سالن همایش های رازی درحال برگزاری است. 

ایرنا

دیدگاه جدیدی بگذارید