عمل جراحی روی جنین پنج ماهه در رحم مادر

پزشکان فرانسوی جنین پنج ماهه را داخل شکم مادر جراحی کردند و این عمل انقلابی در عرصه پزشکی محسوب می شود

پزشکان فرانسوی جنین پنج ماهه را داخل شکم مادر جراحی کردند و این عمل انقلابی در عرصه پزشکی محسوب می شود

به گزارش خبرگزاری مهر، پزشکان فرانسوی موفق به جراحی یک جنین در رحم مادر شدند تا جنین سالم و بدون هیچ ناهنجاری متولد شود. در آگوست سال جاری، پس از تشخیص اینکه جنین پنج ماهه مادر فرانسوی دچار اختلالی موسوم به  Spina bifida است، پزشکان فرانسوی جراحی داخل رحم مادر را آغاز کردند.

 Spina bifida  شکاف مادرزادی مهره هاست که به این بیماری "بیرون زدگی نخاعی" نیز اطلاق می شود. در این بیماری، لوله های عصبی- نخاع و بیرون زدگی نخاع از حفره باز در ستون فقرات تشکیل می شود. در این نقص مادرزادی لوله عصبی با درجات صدماتی کاملا متفاوت شکل می گیرد و می تواند بر تکامل کودک تاثیر داشته یا باعث فلج شدن نوزاد شود. زمان تشکیل این نقص در جنین بین روزهای 22 تا 28 دوران بارداری یعنی دورانی که لوله حامل عصب نخاع در جنین تشکیل می شود، تشخیص داده شده است. کمر باز پس از تولد می تواند باعث بی اختیاری ادرار و مدفوع شود و در حدود 30 درصد از نوزادان با عقب ماندگی ذهنی متولد می شوند.

مادر فرانسوی زمانی که در ماه پنجم دوران بارداری خود به سر می برد، تحت عمل جراحی قرار گرفت و در هفته گذشته توانست نوزاد خود را با عمل جراحی سزارین به دنیا بیاورد. پرفسور "جان ماری جوآنیک" در رابطه با این عمل جراحی می گوید:" حال مادر و کودک هر دو خوب است و ما ترجیح دادیم تا حصول اطمینان از سلامت  آنها این خبر را رسانه ای نکنیم و اکنون با اطمینان خاطر می توانم بگویم که هر دو سالم هستند. از این عمل جراحی می توان به عنوان یک انقلاب در علم پزشکی یاد کرد. این عمل اولین باری است که در فرانسه انجام می شود.

در این عمل جراحی که با حضور تیم کامل پزشکی از پزشکان، متخصصان مغز و اعصاب تشکیل شده بود، نوزاد دختر توانست بدون هیچ گونه عارضه ای متولد شود.  بیماری بیرون‌زدگی نخاع جزو بیماری های نادری است که به طور معمول از هر هزار مادر یک نفر به چنین عارضه ای مبتلا می شود." 

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد