فست فود یا فت فود ؟ بخش اول

بسیاری از افراد طرفدار غذاهای آماده هستند و روزانه با اشتهای فراوان این غذاها را میل می کنند ، اما آیا این غذاها سالم هستند ؟ آیا از مواد سالم درست می شوند ؟

بسیاری از افراد طرفدار غذاهای آماده هستند و روزانه با اشتهای فراوان این غذاها را میل می کنند ، اما آیا این غذاها سالم هستند ؟ آیا از مواد سالم درست می شوند ؟


فَست فود یا غذای فوری یا غذای سریع عنوانی است برای غذاهایی که به سرعت طبخ و آماده می‌شوند. فست فودها غذاهای آماده ای هستند که معمولاً بدون چنگال، قاشق و بشقاب و عمدتاً به شکل ساندویچی سرو می شوند و غذای انگشتی به حساب می آیند. این نوع غذاها هرچند ظاهر و طعم جذاب دارند، اما عادات غذایی نادرستی همچون پرخوری، کم تحرکی و سریع غذا خوردن را ایجاد می کنند.

انواع غذاهای آماده عبارتند از:
همبرگر، انواع ساندویچ های سوسیس و کالباس، هات داگ، سیب زمینی سرخ کرده، مرغ سوخاری، ناگت مرغ، انواع پیتزا و...

ترکیب غذاهای آماده چیست؟
ترکیبات سوسیس و کالباس که شایعترین نوع غذاهای آماده هستند عبارتند از:
- گوشت چرخ کرده (گوشت گاو، گوساله، بره، گوسفند، مرغ و بوقلمون): 40 تا 90 درصد محتویات سوسیس و کالباس را گوشت تشکیل می دهد.
- نمک: نمک به عنوان طعم دهنده، نگهدارنده (به علت خاصیت ضد باکتریایی) و پیوند دهنده ذرات گوشت عمل می کند. جذب کلسیم و پروتئین در بدن با مصرف زیاد این غذاها به علت نمک بالای آنها کم شده و در نهایت منجر به پوکی استخوان می شود.
- ادویه جات، فلفل، دانه خردل، پیاز، سیر، رازیانه و زنجبیل برای ایجاد طعم های مختلف در انواع سوسیس و کالباس مورد استفاده قرار می گیرند.
- شیر خشک، آرد، نشاسته، پروتئین سویا، خرده های نان، پودر سیب زمینی و برنج، روغن مایع، آب، شکر (دکستروز) و ویتامین C.
- جگر و چربی گاو، گوسفند و مرغ
- پسته، قارچ و پنیر
- نیتریت ها، نیترات ها و فسفات ها: این ترکیبات جهت حفظ رنگ و طعم و نیز نگهدارنده در سوسیس و کالباس مورد استفاده قرار می گیرند. متاسفانه این دو ماده در بدن به یک ترکیب سرطان زا به نام نیتروزآمین تبدیل می شوند. بسیاری از نیتروزآمین ها در ایجاد تومورهای بدخیم موپرند. سرطان های معده و روده در سال های اخیر عمدتاً به علت استفاده بی رویه از غذاهای آماده و کنسرو شده به ویژه مواد غذایی که به روش غیر استاندارد تهیه می شوند در دنیا به شدت افزایش یافته است.

بسیاری از افراد طرفدار غذاهای آماده هستند و روزانه با اشتهای فراوان این غذاها را میل می کنند ، اما آیا این غذاها سالم هستند ؟ آیا از مواد سالم درست می شوند ؟


عوارض ناشی از مصرف غذاهای آماده کدامند؟
- چاقی و اضافه وزن، بیماری های قلبی و عروقی و اختلالات گوارشی و کبد از عوارض مصرف این مواد می باشد زیرا این نوع غذاها با کالری، نمک و چربی به ویژه اسید چرب اشباع بالا و ویتامین و مواد معدنی اندک، در دراز مدت خطر ابتلاء به فشار خون بالا را افزایش می دهند. نان های مورد استفاده در غذاهای آماده نیز غالباً بدون سبوس است که منجر به کاهش دریافت فیبر مورد نیاز بدن می شود.
- شیوع برخی از سرطان ها نیز از عوارض مصرف مداوم غذاهای آماده است که به علت ترکیبات نیترات و نیتریت ایجاد می شوند.
- انواع چاشنی ها و سس هایی که همراه با غذاهای آماده مصرف می شوند محرک اشتها، ترشح اسید معده و حرکات سیستم گوارشی هستند که این موضوع زمینه را برای پرخوری و بروز چاقی فراهم می آورد.
- در رستوران هایی که غذاهای آماده سرو می شود، غالباً غذاها از پیش آماده شده و در طول روز گرم نگه داشته می شوند به همین دلیل احتمال آلودگی در آنها افزایش می یابد.
- به هنگام سرخ کردن برخی از غذاهای آماده، درجه موادمغذی موجود در غذا به مقدار زیادی کاهش می یابد. همچنین هضم این مواد در دستگاه گوارش به علت چربی بالای آنها مختل می گردد.

 

مضرات فست فود

 

هنگام خرید سوسیس وکالباس
- لفاف خارجی محصول باید به طور کامل تمیز وعاری ازهرگونه ترشحات داخلی باشد.
- لفاف خارجی محصول بایدبه طور کامل به قسمت داخلی(خمیرکالباس ویا سوسیس)چسبیده باشد ونباید فضای خالی بین لفاف خارجی وخمیر وجود داشته باشد
- رنگ سطح مقطع باید یک نواخت ودرشرایط مطلوب صورتی روشن باشد
- سوسیس وکالباس دارای بوی خوب ومطلوبی است وهرگونه بوی نامناسب مشکوک است.درضمن سطح فراورده گوشتی نبایدغیرشفاف وغیر یک نواخت باشد.
- هرگونه لکه غیرعادی درسطوح به رنگ سبز یاقهوه ای مشکوک بوده ودرصورت مشاهده ی آنها ازخرید خودداری گردد.
- هرگونه لکه غیرعادی سفید رنگ درسطح خارجی کالباس،نشانه ی وجود میکروب ها می باشد،لذاازخرید آن خودداری کنید.
- درموقع خرید کالباس توجه داشته باشید که زیر دستگاه های برش ریزریز وخمیر نشود.چنانه ریزش خمیر زیاد باشداز خرید آن خودداری کنید.
- ازکالباس وسوسیس های بدون بسته بندی ومشخصات،هرگز خریداری نکنید.
- ازقراردادن کالباس های برش داده شده درنایلون های مشکی جدا خودداری کنید.
- برروی تمام پوشش ها ؛ویژگی های محصول راشامل درصد گوشت،پروتئین،چربی،مهراستاندارد،نام ونوع فرآورده ،نام مواد به کار رفته درفرآورده،نام ونشانی تولیدکننده،شماره ی پروانه ی ساخت وپروانه ی بهره برداری،تاریخ تولید وانقضاء،عبارت"دریخچال نگهداری شود"،روش ودرجه حرارت نگه داری ومدت زمان نگه داری  را کنترل کنید.
- ازخرید کالباس وسوسیس حاوی حباب های هوا خودداری کنید.این حباب ها به ویژه درهنگام برش کالباس خودرا نشان می دهد.حباب هوا باعث تغییررنگ ،طعم وبوشده ،حالت نرم وپفکی درسوسیس وکالباس ایجاد می کند.

چند توصیه برای کاهش خطر مصرف غذاهای آماده:
- درصورت تمایل زیاد به مصرف غذاهای آماده وبرای کاهش مصرف این مواد ،تعداد دفعات مصرف رادر طول زمان کاهش دهید وتاحد امکان موادغذایی رادرشرایط مناسب ازنظر نگهداری،نوع روغن مصرفی وبااستفاده ازمواد اولیه تازه وسالم درمنزل تهیه کنید.
- برای کاهش اثرات مضر غذاهای آماده ،ازمیوه ها وسبزی های سالم وتازه درکنار غذا استفاده نمایید.مصرف مقادیر مناسب این مواد می تواند ویتامین های لازم رابرای بدن تامین نموده واثرات مضر مواد سرطان زایی که با مصرف زیاد غذاهای آماده وارد بدن شده ودربدن انباشته می شود راخنثی نماید.
- مصرف غذاهای شور و چرب مانند:پنیر پیتزا،چیپس ،ترشی جات ،خیارشور،انواع سس وسیب زمینی سرخ کرده که معمولا به همراه غذاهای آماده مصرف می شوند راکاهش دهید.
- معمولا غذاهای آماده درحجم زیاد روغن سرخ شده وحاوی چربی زیادی هستند.همچنین انواع سس ها وپنیرپیتزا نیز مملو ازچربی اضافی می باشندبنابراین ضمن توصیه به عدم استفاده ازروغن های جامد،بر استفاده ازروغن های مخصوص سرخ کردنی درحجم کم برای موارد سرخ کردن وکاهش مصرف غذاهای چرب تاکید می شود.

در مقاله بعد راجع به نوشابه های گازدار خواهیم گفت

وزارت بهداشت

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد